$25.99
K&N premium oil filters are meticulously engineered to offer outstanding filtration and engine protection. The heavy-duty canister is engineered to be exceptionally durable, and a one-inch welded hex nut can be used for quick and easy filter removal. Premium Oil Filter to suit Ford/Audi/Volkswagen/Mercury.
In Store
Set Your Store
Delivery
Easy Returns
Fast Delivery
Specifications
| Anti Drain Back Valve | Yes |
| Bypass Valve | Yes |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Viton Rubber |
| Height | 5.719 in (145 mm) |
| Outside Diameter | 3.656 in (93 mm) |
| PSI Relief Valve | 8-11 |
| Removal Nut | Yes |
| Style | Spin-On |
| Thread Specification | 3/4 In. - 16UNF-2B |
| Product Style | Oil Filters |
| Weight | 1.3 lb (0.6 kg) |
| Product Box Height | 6.13 in (156 mm) |
| Product Box Length | 3.88 in (98 mm) |
| Product Box Width | 3.88 in (98 mm) |
| Removal Nut Size | 1 inch |
| Warranty | 1 Year Limited |
Reviews
K&N Premium Oil Filter - KNHP-3001








