$249.00
Rear 4000 Series HD Brake Rotor To Suit Commodore VE/VF V6 06-Onwards. Brake rotors are circular discs connected to each wheel, responsible for converting kinetic energy into thermal energy and slowing the vehicle down.
In Store
Not Available
Delivery
Not available
Easy Returns
Fast Delivery
Specifications
| Product SubVariant: | HD |
| Axle: | Rear |
| Vane Design: | KP Vents |
| Outer diameter[mm]: | 302mm |
| Height [mm]: | 56mm |
| Brake Disc Thickness [mm]: | 22mm |
| Minimum Thickness [mm]: | 20mm |
| Centering Diameter [mm]: | 67.4mm |
| Number of Holes: | 5 |
| Weight [kg]: | 7.28kg |
| Pitch Circle �: | 120 |
| Unit of Measure (UoM): | Each |
| Surface Design: | Plain |
Reviews
DBA Rear 4000 Series HD Brake Rotor - DBA42027




