Specifications
| Shell | |
| Thread Diameter: | 14mm |
| Thread Pitch: | 1.25mm |
| Seat Type: | Gasket |
| Reach: | 19mm |
| Hex Size: | 5/8 |
| Terminal Type: | Solid |
| Overall Height: | ISO |
| Gap: | .031 |
| Center Electrode | |
| Material: | Nickel |
| Type: | V-Cut |
| Size: | 2.5mm |
| Projection: | Non-Projected |
| Ground Electrode | |
| Material: | Nickel |
| Type: | Standard |
| Quantity: | 1 |
| Specifications | |
| Resistor: | No |
| Resistor Value: | 1K Ohm |
| Heat Range: | 7 |
| Features: | Copper gasket |
| Torque Specs: | Cast Iron: 18-25.3 lb. ft. Aluminum: 18-21.6 lb. ft. |
Reviews
NGK Racing Spark Plug 4091 - R5671A-7




