$7.99
The NGK BKR5EYA-11 V-Power Spark Plug (2526) enhances ignition efficiency with its V-groove design, improving combustion and engine performance. Its durable construction ensures reliable and long-lasting performance.
In Store
Set Your Store
Delivery
Easy Returns
Fast Delivery
Specifications
| Shell | |
| Thread Diameter | 14mm |
| Thread Pitch | 1.25mm |
| Seat Type | Gasket |
| Reach | 19mm (3/4-Inch) |
| Hex Size | 5/8-Inch (16mm) |
| Terminal Type | Solid |
| Overall Height | ISO |
| Gap | .043-Inch (1.1mm) |
| Center Electrode | |
| Material | Nickel |
| Type | V-Cut |
| Size | 2.5mm |
| Projection | Projected |
| Ground Electrode | |
| Material | Nickel |
| Type | Standard |
| Quantity | 1 |
| Specifications | |
| Resistor | Yes |
| Resistor Value | 5k Ohm |
| Heat Range | 5 |
| Torque Specs | Cast Iron: 18.25.3 lb. ft. Aluminum: 18-21.6 lb. ft. |
| Longevity | 30k Miles |
Reviews
NGK V-Power Spark Plug 2526 - BKR5EYA-11


