$8.99
The NGK Nickel Spark Plug BP4ES is engineered for reliable performance with trivalent metal plating for excellent anti-corrosion and anti-seizing protection. It features a pure alumina silicate ceramic insulator for superior strength, a copper core for efficient heat removal, and triple seals to prevent leakage.
In Store
Set Your Store
Delivery
Easy Returns
Fast Delivery
Specifications
| Shell | |
| Thread Diameter | 14mm |
| Thread Pitch | 1.25mm |
| Seat Type | Gasket |
| Reach | 19mm (3/4 in.) |
| Hex Size | 13/16 |
| Terminal Type | Removable Nut |
| Overall Height | JIS |
| Gap | .031 |
| Center Electrode | |
| Material | Nickel |
| Type | Standard |
| Size | 2.5mm |
| Projection | Projected |
| Ground Electrode | |
| Material | Nickel |
| Type | Standard |
| Quantity | 1 |
| Specifications | |
| Resistor | No |
| Resistor Value | 1K Ohm |
| Heat Range | 4 |
| Torque Specs | Cast Iron: 18-25.3 lb. ft. Aluminium: 18-21.6 lb. ft. |
| Part Information | |
| Brand | NGK/NTK |
| Warranty | 60 Days |
| Longevity | 30k Miles |
Reviews
NGK Nickel Spark Plug - BP4ES




