$84.99
K&N washable, reusable High-Flow Air Filters feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower.
In Store
Not Available
Delivery
Not available
Easy Returns
Fast Delivery
Specifications
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 0.813 in (21 mm) |
| Outside Length | 9 in (229 mm) |
| Outside Width | 6.438 in (164 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Top Style | Open |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.79 oz (23 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
| Inner Wire | No |
Reviews
K&N Replacement Air Filter - KN33-2533


